Близько чотирьох тисяч людей з епілептичними нападами впродовж 2024 року вперше звернулися до Закарпатського обласного центру нейрохірургії та неврології. Про це Суспільному розповіла лікарка-епілептологиня Мар’яна Прийма.
За словами Мар’яни Прийми, пацієнтів лікують двома методами — медикаментозно та хірургічно.
"Дуже часто епілепсія не проявляється класичним епілептичним нападом з втратою свідомості, із судомами тіла, з піною з рота, як зазвичай описують і люди здатні сприймати, що саме це є епілепсією. Інколи це проявляється короткочасним застиганням на кілька секунд, що дуже часто плутають з неуважністю. Інколи якісь посмикування однієї кінцівки, терпкість в одній кінцівці, тому що різні частини головного мозку можуть давати різні за семіологією типи нападів", — розповіла Мар'яна Прийма.
За словами лікаря-невролога Тараса Студеняка, епілептичні напади можуть починатися з першого дня життя і до останнього дня життя.
"Найчастіше ми маємо два піки захворюваності — це дитячий і старечий вік. Основна ціль — це зупинити хворобу. У першу чергу – це медикаментозне лікування. Мета лікування: перше — це знайти той препарат, на якому у пацієнта не буде нападів, друге м це, щоб у пацієнта не було значних побічних дій. За допомогою медикаментів близько 70% пацієнтів стають вільними від нападів. 30% є нечутливими до терапії, або терапія викликає в них значні побічні дії, які є недопустимі, тому ми їх розглядаємо, як можливих кандидатів на хірургічне лікування", — зазначає Тарас Студеняк.

Нейрохірург Володимир Смоланка зауважує, що хірургічне втручання потребує кожен 5 пацієнт.
"Бувають випадки, коли ми прооперуємо пацієнта, наприклад, з гіпокампальним склерозом, або з фокальною кортикальною дисплазією в скроневій долі головного мозку, то пацієнта на 2-3 добу можна відпускати додому. Для дітей застосовуємо функціональну гемісферектомію — це набагато складніша операція, яка вимагає набагато триваліший період реабілітації — до 2-3 тижнів перебування у лікарні", — каже лікар.
За словами Володимира Смоланки, впродовж 2024 року прооперували 75 пацієнтів з епілепсією.
"Більша частина — це пацієнти з патологією скроневої долі, тому що скронева епілепсія трапляється найчастіше. Ну і близько 35 людей — це пацієнти з або генералізованими, тобто формами, де є декілька вогнищ ураження, яким ми виконуємо функціонально гемісферектомію, або кальозотомію, або це локалізація десь поза скроневою долею — лобна доля, тім’яна доля, потилична доля головного мозку", — додає Володимир Смоланка.

Світлана — мама 8-річного хлопчика, якого прооперували два тижні тому у Закарпатському центрі нейрохірургії розповіла, що перші ознаки епілепсії у сина помітила кілька років тому.
"Домініку було два рочки, коли я побачила, що в нього починає сіпатися один бік лиця, одне око і ротик. Тоді з кожним роком все більше і більше було тих епілепсій, вони в нього були різні. Остання була така, що ми гуляли і він перестав розмовляти. Ми приймали різні ліки. Ми були в Німеччині, там нам говорили, що треба робити операцію. Ми були у Варшаві (Польща), там нам теж всі говорили, що треба операцію робити, бо в нього дуже пошкоджена одна сторона", — згадує Світлана.

За словами жінки, після операції дитина почувається добре — самостійно їсть і п’є, сидить та грається.
Діагностика епілепсії в пацієнтів розпочинається з опитування про напади та відчуття людини під час нападу. Далі проводять додаткові обстеження.
"Обов’язково проводиться МРТ головного мозку, нейропсихологічне тестування та електроенцефалограма. За допомогою відеоенцефалографа ми проводимо обстеження — це електроенцефалограма. Проводимо звичайні 30-хвилинні та довготривалі відеоЕГГ моніторинги. Довготривалі з тією метою, якщо ми хочемо зафіксувати епілептичний напад, особливо, якщо це стосується якихось структурних уражень головного мозку, якщо людина має кілька патологічних уражень головного мозку, то нам потрібно з’ясувати, яка саме частина головного мозку, чи яка проблема, запускає епілептичні напади", — розповідає Мар'яна Прийма.

За словами лікарки, після того, як припиняються епілептичні напади, пацієнт обов’язково звертається до лікаря кожні 3-6 місяців.
Лікарі закликають: якщо ви бачите, що в людини судомний напад, підкладіть щось мʼяке під голову, поверніть її на бік та в жодному разі не намагайтеся вставляти до рота сторонні предмети чи розтискати зуби. Викличте "швидку", напад мине за хвилину.
Comments